14 marca. Światowy Dzień Liczby π

5
3, 14 – tyle wynosi liczba Pi w przybliżeniu. Dla bardziej wtajemniczonych: 3,1416. Liczba Pi jest liczbą niewymierną, a to znaczy, że nigdy nie poznamy jej dokładnej czy pełnej wartości. Skąd się wzięła? Jest to wynik dzielenia obwodu koła przez jego średnicę i to niezależnie od tego, jak duże czy małe koło weźmiemy. Zawsze dostaniemy ten sam wynik. Zresztą bardzo łatwo to można sprawdzić eksperymentalnie
14 marca. Światowy Dzień Liczby π
Bierzemy koło, na tym kole zaznaczamy promień i mierzymy. Obliczenie obwodu w taki sposób z linijką jest w zasadzie niemożliwe. Można to zrobić za pomocą sznurka, którego jeden koniec przyklejamy np. do blatu. No i liczymy i mierzymy.

To teraz się zmierzymy ten obwód. Pomiar nie jest doskonały, bo sznurek się lekko naciągana, ale sprawdźmy to. Obwód tego koła wynosi 67 cm. Zaznaczam tutaj też promień: 10,6 cm. Obwód 67 cm, promień 10,6 cm, czyli średnica będzie 21,2 cm. Dzielimy jedno przez drugie i wychodzi 3,16. To jest przybliżenie liczby Pi. Tak jak wspominałem – ta metoda nie jest doskonała, bo sznurek się naciąga i przy mierzeniu obwodu mogło się coś przesunąć.
14 marca. Światowy Dzień Liczby π
Istnienie tej liczby, a w zasadzie tej stałej, podejrzewali już starożytni. Kolejne pokolenia naukowców – matematyków – próbowały ją poznać bliżej aż doszliśmy do momentu, w którym trzeba było zatrudnić do jej obliczania, wyliczania czy szacowania superkomputery. Liczba Pi to w pewnym sensie „magiczna” liczba. Element takiego naturalnego ładu. Ilekroć próbujemy w matematyczny sposób przybliżać rzeczywistość, np. budowli, ich proporcji, pojawia się tam właśnie liczba Pi lub jakieś jej przybliżenie.

Odniesienia do liczby Pi znajdziemy w Starym Testamencie, a jej wartość jest wpisana chociażby w proporcje piramidy Cheopsa. Wielkie zainteresowanie liczbą Pi przejawiali np. starożytni Babilończycy. Fakt, że to z terenów Mezopotamii właśnie pochodzą pierwsze znaleziska koła, myślę, że nie jest tutaj bez znaczenia. Na poważnie dokładnymi obliczeniami jej przybliżeń zajął się Archimedes
Tyle w temacie
Wypierdalam
Obrazek zwinięty kliknij aby rozwinąć ▼
0.43694519996643